Jdi na obsah Jdi na menu

Proč nové sazenice stromů často nerostou

 

Zažil to asi každý zahradník. Koupil si vytoužený strom, pracně ho na zahradě zasadil a on - odumřel nebo 5 či 10 let vůbec nerostl a jen živořil. Příčin může být celá řada, některé se ale opakují častěji. Nejdříve si zopakujme správný postup při sázení stromu. Výsadbovou jámu vykopeme alespoň jednou tak větší do šířky i do hloubky, než by jinak stačilo pro kořenový systém sazenice. Dno jámy trochu prokypříme špičkou rýče nebo rycími vidlemi. Postupně nalejeme a necháme zasáknout několik kýblů dešťové vody. Toto ale provedeme nejlépe den před vlastním sázením.

 

A teď pozor na odlišný postup. Prostokořennou sazenici (má volné kořeny bez zeminy) vysazujeme pouze v období vegetačního klidu, ale zároveň v období bez mrazů, tedy pozdě na podzim nebo brzy na jaře. Sazenici necháme přes noc namočenou v dešťovce, jen kořeny až po dolní část kmínku. Těsně před vložením do výsadbové jámy zahradnickými nůžkami odstřihneme odumřelé nebo poškozené části kořenů a kousek zakrátíme i všechny zdravé kořínky, abychom podpořili zakořenění. Sazenici vložíme doprostřed jámy a třeba podle přes ni položeného prkna upravíme výšku sazenice tak, aby místo roubování odrůdy na podnož zůstalo asi 5 cm nad terénem. Postupně přisypáváme ke kořenům původní zeminu (lépe vylepšenou o 1/3 kvalitního kompostu) a jemně hutníme. V kořenech nesmí zůstat vzduchová kapsa, zeminu do nich dokonale vměstnat. Ze zbytku zeminy dotvoříme zálivkovou mísu, což je jen malý, udusaný obvodový val, který při každém zalévání umožní dobré vsakování vody přímo ke kořenům. kousek od kmínku, ale tak, abychom nepoškodili hlavní kořeny, zatlučeme opěrný kůl, k němuž stromek spolehlivě, ovšem volně přivážeme. Úvazek je lepší z pásky jutoviny nebo i odolnějších umělých vláken, než obyčejný provázek, který by se zařízl do kůry. Obvykle stačí jeden úvazek, ale měl by se umístit nad první větev v korunce, aby nesklouzl po kmínku dolů. Uvazuje se samozřejmě tvar osmičky, který lépe drží a udržuje vzdálenost mezi kmínkem a kůlem. Nyní zastřihneme korunku. U většiny stromů, zvláště ovocných, stačí pro dobré zapěstování korunky ponechat 3 až 5 dobře vyvinutých a od sebe směřujících větví a ty zakrátit zhruba za 5. pupenem, který ovšem musí směřovat ven od vrcholu stromu (většinou má na ukloněné větvičce spodní postavení). Vrcholový výhon, kterému se také říká terminál, je mimořádně důležitý pro ovlivňování výšky budoucího stromku i tvorbu dalších pater větví. Pokud jsou terminály dva, pak ten slabší z nich odstraníme. Říkáme mu taky konkurenční výhon. Terminál samotný zakracujeme zhruba za 10. pupenem. Pozor, střih ostrými zahradnickými nůžkami musí být vždy hladký a provedený za pupenem ve směru ven z korunky asi 2 cm. Pokud je střih kratší, blíže pupenu, nedojde ke správnému zahojení. Podobně pokud je příliš dlouhý, pak vznikne odumírající pahýl napadený nejčastěji dřevokaznými houbami. Drobné ranky u sazenic ničím nezamazáváme. Teď teprve a velmi opatrně, pomalu zalejeme stromek z konve, třeba i po částech, ať nerozplavíme zeminu kolem kořenů. Dvě konve (celkem cca 20 l dešťovky) a stačí. Dále zaléváme pravidelně, podle počasí a celkové vláhy na zahradě - za sucha přibližně každý druhý den, za mokra jednou za týden až dva týdny. Pokud mrzne nebo napadne sníh, nezaléváme. Podobně pokud zrovna prší, samozřejmě nezaléváme.

 

Sazenici s balem (v nádobě rostoucí a dobře prokořeněná sazenice v zahradnickém substrátu) sázíme celkově podobně. Jeden den před výsadbou pořádně zalejeme nádobu, ve které jsme si sazenici přinesli. Nejlépe někde na trávníku, kde z ní přebytečná voda vyteče. Při výsadbě poklepeme nebo pomačkáme nádobu, případně nastřihneme plastový kontejner a opatrně vyjmeme sazenici úchopem za dolní část kmínku. Kořenový bal po povrchu narušíme - rukou nebo trojzubcem uvolníme jemné kořínky. Jinak bal ponecháme kompaktní, opět si pohlídáme výšku místa roubování nad terénem, případně podsypeme zeminou, srovnáme kmínek do kolmice a zasypeme volný prostor mezi balem a okrajem výsadbové jámy. Uhutníme, upravíme zálivkovou mísu, umístíme kůl, uvážeme, prostřihneme korunku (pokud je období vegetačního klidu a jedná se o velmi mladý stromek, tak podle výše uvedených pravidel) a nakonec zalejeme dvěma konvemi dešťovky. Sazenici s balem můžeme sázet také kdykoli během vegetačního období, to je od jara do podzimu, ale o to pečlivěji zaléváme, pokud je teplo a sucho. Zpravidla není nutné olistěnou korunku prostříhávat. Necháme to raději až na období vegetačního klidu, kdy ve dnech bez mrazů můžeme bezlistou korunku upravit. Ale už se postupuje jinak než u prvního řezu prostokořenné sazenice a v tomto článku se tím zabývat nebudeme.

 

Kromě technicky správně provedené výsadby, která byla výše popsána, je potřeba také řešit další důležité faktory vhodné výsadby. Stromy nejčastěji totiž nerostou nebo odumírají z následujících důvodů. Kromě kompostu se při výsadbě nesmí použít hnojiva. Slabý kořenový systém mladé sazenice je nedokáže dostatečně odčerpávat, v přehnojené půdě se množí patogenní bakterie a houby, a je v ní málo kyslíku. Pár let na hnojení klidně počkejme a podpořme jím až tvorbu plodů, pokud se tedy jedná o ovocné stromky. Nikdy nesázejme stromy do bezprostřední blízkosti jiných dřevin a zvláště ne poblíž jehličnanů, včetně živých plotů ze zeravu (lidově "tůje"). Konkurenční stromy odebírají novým sazenicím slunce, vodu i živiny, tedy základní podmínky pro jejich růst. Jehličnany navíc své půdní okolí okyselují, což vadí většině listnatých stromů. Samozřejmě stromky nevysazujeme poblíž základů staveb a v ochranných pásmech inženýrských sítí. Velmi častou příčinou špatného růstu nebo rovnou odumření je nesprávná volba druhu nebo odrůdy stromku, s ohledem na půdní a klimatické podmínky konkrétní zahrady. Někdy způsobuje značné problémy stavební navážka, na které je zahrada založena. Pozor proto na zakládání zahrad stavebními firmami, které pro to nemají odbornost a dostatek zkušeností. Jen zcela výjimečně dojde ke zničení sazenice činností mravenců nebo hlodavců. To už častěji je příčina v nesprávném výběru kvalitní zdravé sazenice. Tak tedy sázejme, pěstujme a sklízejme, ale jen správně!

 

Petr Rejzek

zahradní design Geozahrady.cz

 

geozahrady-logo.png